Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Jakość topowych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom najwyższy. Jednak rynek jest zalany produktami o niejednolitej jakości, a różnice w cenie potrafią być znaczące. Dlatego zawsze warto sprawdzić opinie przed zakupem!
Najważniejszą i bardzo fundamentalną cechą wysokiej jakości dokumentów kolekcjonerskich jest surowiec, z którego zostały wyprodukowane. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanie, czyli autentycznym materiale z którego produkuje się prawdziwe dokumenty. Prosty test polega na upuszczeniu dokumentu na twardą powierzchnię - poliwęglan produkuje specyficzny, metalowy dźwięk.
Wszystkie dane personalne na najwyższej jakości dokumentach kolekcjonerskich muszą być wykonywane za pomocą grawerowania laserowego, a nie standardowego druku. Różnica w koszcie jest ogromna, dlatego nic zadziwiającego, że odmienność w cenie też jest znaczna.
dowód kolekcjonerski
Jak przesuniecie palcem po powierzchni dokumentu - jeżeli czujesz delikatne nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są nadrukowane standardową drukarką na powierzchni, tylko grawerowane "w wnętrzu" materiału. Nadruk UV to taki element, który zauważasz tylko pod lampą ultrafioletową. Żeby skontrolować obecność nadruku UV, niezbędna będzie szczególna lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
W zależności od rodzaju dokumentu potrafią to być: "Tłoczenie" na miniaturze fotografii, Znaki Braille'a, Wyczuwalne imiona i nazwiska, Relief na elementach graficznych. Porządny dowód kolekcjonerski ma posiadać: Elementy wypukłe (np. tłoczenie na miniaturze fotografii). Do kluczowych zabezpieczeń tego typu zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w funkcji od kąta widzenia. Kinegram - holograficzny element zabezpieczający, Elementy MLI/CLI (Multiple/Changeable Laser Image) - zmienne laserowo obrazy, Relief - namacalne dotykiem zagłębienia lub wzniesienia. Spójrz się drobnym detalom, takim jak mikrotekst, tło dokumentu czy elementy graficzne. Jak zauważono w recenzji firm sprzedających dokumenty kolekcjonerskie, część produkty jawią się na "wyblakłe" - to znak niepokojący mówiący na kiepską standard wytworzenia.
Unikalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim także!), jaki daje efekt 3D. Super interesująca rzecz i wymagająca do sfałszowania! Różnorodność ofert sprawia, że wybór prawidłowego produktu potrafi okazać się nie lada problemem. Detale często świadczą lepiej niż charakterystyka na stronie. Ten czynnik jest specjalnie znaczący w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać właściwą grubość papieru i wytrzymałość oprawy.
Dobrzy sprzedawcy zwykle z radością udostępnią Wam te wszystkie detale, bo są dumni ze swojej pracy. Ta metoda wskazuje o pewności producenta co do poziomu swoich produktów i umożliwia klientowi na weryfikację, czy dowód kolekcjonerski wypełnia jego wymagania. Nabywaj TYLKO od sprzedawców, jacy oferują ci opcję sprawdzenia dokumentu przed wysyłką! Dlatego koniecznie warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który dba o detale i stosuje profesjonalne technologie produkcji.